prawo dualizmu
|

PRAWO POLARYZACJI


Prawo Dualizmu- lub inaczej Prawo Polaryzacji- mówi o tym, że wszystko co istnieje, posiada swoje przeciwieństwo. Jeśli coś swego przeciwieństwa nie posiada, nie może fizycznie zamanifestować się tej rzeczywistości. Owo „coś” może być dosłownie wszystkim: kwiatem, zwierzęciem, linijką… lecz co ważniejsze: również stanem psychicznym, emocją, myślą, czy cechą osobowości.


Chcąc właściwie zrozumieć Prawo Dualizmu, warto posłużyć się zwyczajną osią liczbową. Posiada ona punkt „0”, który jest jednocześnie środkiem oraz początkiem przebiegu danej polaryzacji. Ramiona osi rozciągają się od plus nieskończoności do minus nieskończoności. To na pewno wszyscy pamiętają z matematyki w szkole podstawowej.

 
Jeśli weźmiemy więc tu przykład zróżnicowania: czarny – biały i naniesiemy na osie przy wartości -5 czarny, a przy plus pięć – biały : uzyskamy spektrum kolorystyczne, pokazujące w jaki sposób jeden kolor przechodzi w skrajnie drugi, używając po drodze różnych odcieni pośrednich – w tym przypadku szarości.


 

 
Zauważmy, że w przestrzeni odpowiadającej liczbie „0”, mamy dokładnie taką samą ilość koloru czarnego jak i białego.
Bawiąc się dalej tym „matematyzowaniem” i używając takiego narzędzia jak wartość bezwzględna, która pozbawia liczby plusa bądź minusa zobaczymy, że zarówno czarny jak i biały kolor posiadają tę samą wartość równą pięć.

Tak jak wspomniałam wcześniej, bardzo ważną kwestią jest to, że jedna strona osi nie może istnieć bez drugiej. Dlatego nie ma światła bez ciemności, góry bez dołu itd. Żeby zatem określić swoje położenie na osi liczbowej w jakimś punkcie i owego położenia doświadczać, musi być ktoś (lub coś), kto będzie miał doświadczenia o 180 stopni odwrotne.Prawo Dualizmu mówi o tym, że istnienie jednego krańca polaryzacji zawsze powołuje równolegle do istnienia drugi biegun. Gdyby nie to rozwarstwienie i rozejście się w przeciwnych kierunkach – wszystko byłoby skupione w jednym punkcie i nie doświadczałoby zróżnicowania, nie doświadczałoby życia.

Kolejną konsekwencją wynikającą z tego uniwersalnego prawa jest fakt, że wszystko zawiera swoje przeciwieństwo i w swoje przeciwieństwo z czasem się zamienia. Zatem jeśli ktoś jest szczęśliwym posiadaczem jednego bieguna, z automatu jest również nosicielem bieguna przeciwnego, czy mu się to podoba czy nie oraz czy jest tego świadom.


Te abstrakcyjne rozważania zyskują bardziej praktyczny wymiar, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że takie polaryzacje są obecne w naszym codziennym życiu. Przyjrzyjmy się na przykład mądrości: zdobywanie jej wiąże się z popełnianiem błędów oraz momentami niewiedzy. Człowiek prawdziwie mądry doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że taki się nie urodził. Że mądrość jest poprzedzona momentami głupoty i niewiedzy, które wbrew pozorom wracają w życiowych cyklach.
Innym przykładem jest zyskiwanie materialnego bogactwa. Jeśli mieliśmy okazję czytać biografie bogatych ludzi, bardzo często pojawia się w ich wątek dochodzenia do dużego majątku, a następnie tracenia go, dopóki nie osiągnie się zrozumienia jak sprawnie radzić sobie z finansowymi przypływami i odpływami.

Owe polaryzacje takie jak góra – dół, mądry- głupi, bogaty – biedny będę nazywała w dalszej części resharmonicznych opracowań – TREŚCIĄ lub OBIEKTEM. Ważne, żeby to zapamiętać na początku, ponieważ będą one używane zamiennie.

Prawo Dualizmu mówi również o tym, że polaryzacje dążą do zniesienia się nawzajem, co jest jednoznaczne ze wzrastaniem danej treści. Jest to taki sam proces, który prowadzi do tego, że np. jabłko dojrzewa i w pewnym momencie jest gotowe do oderwania się z drzewa, na którym wyrastało.


Pomocne będzie tu wyobrazić sobie, że polaryzacje są w pewnym sensie odzieżą dla świadomości. Przebiera się ona w nie w toku swojej wędrówki prze czasoprzestrzeń. Reakcje otoczenia oraz odczucia własne, są dla niej informacją na temat tego, jak w danym wariancie polaryzacji się “prezentuje”. Jednocześnie gromadzi informacje na temat tego, jak wypada w konkretnej „stylizacji”. Kiedy już przymierzy wszystkie ubrania z szafy należącej do możliwych wariantów mieszczących się w ramach danej polaryzacji, można powiedzieć, że dana treść jest przez nią rozpoznana w pełni i nie ma więcej już potrzeby doświadczania jej.
Celem rozszerzenia informacji podanych w powyższym wpisie, zapraszam do zapoznania się z treścią filmu zamieszczonego poniżej:
 

 
 
 
 
 

https://youtu.be/9JoU4WzK_ps

print

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *