RESHARMONICA - CZYLI JAK CZYTAĆ RZECZYWISTOŚĆ

Res Harmonica jest punktem widzenia, z którego wyrasta pewien całościowy model widzenia świata. Różni się on znacząco od tego, co potocznie przyjmujemy za realne oraz obowiązujące. Ktoś mógłby zapytać, skąd pomysł na to, by na rzeczy oczywiste patrzeć nieco inaczej. Odpowiedź jest prosta:

 

Potoczne tłumaczenia, ogólnie przyjęta wiedza na temat świata okazały się być dla mnie swego czasu niewystarczające dla zrozumienia i rozwiązania problemów, jakie towarzyszyły mi od najmłodszych lat.

 

Kim jestem? Po co to wszystko? Dlaczego znów przydarza mi się to samo? Dlaczego świat jest taki pokręcony? – czy jest ktoś, kto nawet raz w życiu nie postawił sobie takiego pytania? Zauważmy też, że jedno z potocznych przekonań mówi również, że jako ludzie i tak nie jesteśmy w stanie znaleźć na to wszystko odpowiedzi. Tak jakby coś nienazwanego, nieuchwytnego próbowało powstrzymywać nas od drążenia w tego rodzaju tematach.

Tymczasem pozwolę sobie nie do końca zgodzić z tym stwierdzeniem. Wszystkiego, co prawda, poznać i zrozumieć w stanie nie będziemy, jednak przy obecności pewnych parametrów zbliżyć się możemy do rozpoznania tego, kim w swojej istocie jesteśmy i jaki w związku z tym mamy wpływ na rzeczywistość, czyli świat w jakim żyjemy. Reszta w zasadzie stanowi tego odbicie: zarówno na poziomie indywidualnym jak i kolektywnym.

Jest takie angielskie powiedzenie, które bardzo lubię: Prostota jest ostatecznym rezultatem złożoności. Im dalej zagłębiam się w życie, tym wyraźniej widzę, jak bardzo stwierdzenie to jest wypełnione prawdą. Wbrew pozorom świat nie jest aż tak bardzo skomplikowany jak nam się wydaje i jak nam się to przedstawia. Skomplikowana jest jednak droga prowadząca do takiego „ prostego odczytu” - choć jak najbardziej możliwa. Nie znaczy to, że kiedy pojawią się już wspomniane wcześniej „odczyty” - nasze życie staje się usłane różami. Jesteśmy w stanie jednak skuteczniej rozpoznawać to co ogólnie się dzieje, rozumieć w jakiej jesteśmy względem tego realnej relacji i co z tym (a raczej z sobą) można zrobić. Res Harmonica jest narzędziem, którego można użyć do odświeżenia swojego spojrzenia na rzeczywistość. To technologia świadomości, która w kompleksowy sposób odnosi się zarówno do człowieka, jak również tworzonego przezeń środowiska. Mam nadzieję, że okaże się pomocna w Twojej poróży przez życie 🙂

Czytaj dalej

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.