Pomaga lepiej zrozumieć samego siebie oraz otaczający świat.
 

Jak wzbudzić poczucie własnej wartości?

Kiedy przeglądam Internet celem rozpoznania, jakie aktualnie myśli zaprzątają głowy jego użytkowników, ciężko jest mi przeoczyć pytania związane z tym, jak wzbudzić poczucie własnej wartości.

Ogólnie rzecz ujmując, wygląda na to, że kwestia ta sprawia wiele problemów: od uwikłań we wszelkiego rodzaju toksyczne związki aż po zwątpienie we własne siły, związane np. z kwestiami zawodowymi.

Ciężko współcześnie o to, byśmy dzięki ofercie zapewnianej przez kulturę masową, mieli możliwość budowania w sobie fundamentalnego poczucia wartości własnej. Nie mniej – nie jest to niemożliwe – zabiera jedynie więcej czasu oraz pracy. Polega ona na ponownym „przekopaniu się” prze ogólnie panujący (proszę – wybaczcie mi to wyrażenie) – bełkot oraz pozbieranie okruchów Prawdy i złożenie jej w całość. W takim ujęciu ludzka tożsamość, sens oraz cel istnienia na tym świecie, zupełnie zmieniają perspektywę. W jej świetle podrygiwania hiperkonsumpcji czy determinacja do osiągnięcia mało trafnie rozumianego „sukcesu” – wydają się być niezrozumiałe oraz zbędne.

W poniższym krótkim filmie dzielę się własną perspektywą w tym temacie. Wynika ona z mego własnego doświadczenia – osoby, która wbrew pozorom miała spory problem z tego rodzaju kwestiami. Współczesna ponowoczesna kultura zostawia człowieka trochę samemu sobie, w poczuciu niepewności tego, co jest prawdziwe, realne oraz też – co jest faktycznie w tym świecie wartościowe. Jestem zdania, iż naszym zadaniem jest powstrzymać i odwrócić ten proces, między innymi poprzez urzeczywistnienie tego, co w sobie nosimy jako potencjał do zrealizowania. Poczucie własnej wartości jest jednym z narzędzi do osiągnięcia tego celu.